Gen 4 |
Gen 5 |
Gen 6 |
Gen 7 |
Gen 8 |
Erik Wilhelm Guldbrand.
Född 1877-05-18 i Westra Bohr.
Död 1959-09-07.
Hemmansägare.
|
F
Anders Gustav Guldbrand.
Född 1823-04-13 i Tysslinge.
Död 1893-03-11 i Westra Bohr.
Bergsman/Skomakare.
|
Ff
Carl Guldbrand.
Född 1780-12-17 i Kil.
Död 1826-02-12 i Tysslinge.
Bruksarbetare.
|
Fff
Jonas Guldbrandsson.
Född 1755-03-09 i Kil.
Död 1826-05-26.
Skomakare.
|
Ffff
Guldbrand Jonsson.
Född 1731-04-11.
|
Fffm
Brita Carlsdotter.
Född 1721 i Ringakarleby i T-län.
Död 1763.
|
Ffm
Maria Svensdotter.
Född 1749.
Död 1796-07-15.
|
|
Ffmm
Maria Jansdotter.
Född 1713 i Almby.
Död 1785-11-29 i Kil.
|
Fm
Brita Catharina Pehrsdotter.
Född 1784-01-03 i Längbro.
Död 1839-01-05 i Tysslinge.
|
Fmf
Petter (Pehr) Larsson.
Född 1748-11-02 i Längbro.
Död 1803-05-26 i Längbro.
Skattebonde.
|
Fmff
Lars Pehrsson.
Född 1722 i Eker T-län.
Död 1804-06-04.
Bonde.
|
Fmfm
Brita Pehrsdotter.
Född 1726-06-03 i Längbro.
Död 1805-04-20 i Längbro.
|
Fmm
Margareta (Greta) Mattsdotter.
Född 1754-01-09 i Längbro.
Död 1809-01-16.
|
Fmmf
Matts Jacobsson.
Född 1723 i Karlskoga.
Död 1795-09-28 i Längbro.
Nämndeman.
|
Fmmm
Karin (Catarina/Cajsa) Andersdotter.
Född 1723-12-27 i Längbro (T).
Död 1806-01-13.
|
M
Anna Christina(Stina) Ersdotter.
Född 1836-06-28 i Nyhyttan, Linde Bgf. , Örebro.
Död 1919-06-23 i Westra Bohr.
|
Mf
Eric Persson.
Född 1798-11-27 i Linde.
Död 1848-01-14.
Bergsman.
|
Mff
Peter (Pehr) Nilsson.
Född 1774-12-31 i Linde.
Död 1851-09-06 i Linde.
Bergsman.
|
Mfff
Nils Olsson.
Född 1733-11-25 i Uskeboda, Linde Bgf, (T).
Död 1811-07-22 i Linde.
Bergsman.
|
Mffm
Brita Gabrielsdotter.
Född 1744-12-28 i Linde (T).
Död 1781-05-18 i Linde.
|
Mfm
Maria Ersdotter.
Född 1776-01-07 i Danshyttan, Lindesberg (T).
Död 1848-01-18 i Linde.
|
Mfmf
Erik Larsson.
Född 1733-12-31 i Danshyttan, Lindesberg (T).
Död 1784-02-06 i Linde.
Bergsman.
|
Mfmm
Maria (Maja) Magnusdotter.
Född 1741-05-27 i Nyhyttan,Linde (T).
Död 1800-09-15 i Danshyttan, Lindesberg (T).
|
Mm
Anna Jansdotter.
Född 1803-12-19 i Kallernäs, Lindesberg (T).
Död 1883-11-12.
|
Mmf
Jan Nilsson.
Född 1776-11-12 i Östra Hemanstorp, Lindesberg (T).
Död 1855-11-20 i Linde.
Bergsman.
|
Mmff
Nils Pehrsson.
Född 1746-08-02 i Linde.
Död 1806-05-04 i Gusselhyttan, Linde (T).
Skräddare.
|
Mmfm
Anna Nilsdotter.
Född 1740-12-01 i Linde.
Död 1793-05-29 i Linde.
|
Mmm
Maria Hansdotter.
Född 1778-03-28 i Kallernäs, Lindesberg (T).
Död 1816-02-06 i Linde.
|
Mmmf
Hans Larsson.
Född 1741-05-31 i Wasselhyttan,Linde (T).
Död 1812-04-12 i Kallernäs, Linde (T).
Bergsman.
|
Mmmm
Anna Andersdotter.
Född 1744-08-10 i Reboda, Linde (T).
Död 1804-02-08 i Kallernäs,Linde (T).
|